Lody Koronowskie

„Sekretem naszych lodów jest tradycyjna receptura i produkty od lokalnych producentów”

HISTORIA WYTWARZANIA LODÓW TRADYCYJNNYCH

Koronowo to położone nad rzeką Brdą miasto w województwie kujawsko-pomorskim. W historię i kulturę tego małego miasteczka wpisała się tradycja wytwarzania lodów. Lody z Koronowa są wręcz znakiem rozpoznawalnym tego urokliwego miejsca. W dawnych czasach w Polsce chłodnictwo nie było rozwinięte, w związku z czym do zamrażania, transportu i przechowywania lodów używano zebranego w zimie lodu rzecznego, który składowany był w tzw. lodowniach. Lód cięto piłami ręcznymi na mniejsze bloki i przewożono zaprzęgiem konnym do lodowni. Z takich magazynów lód pobierano tylko nocą, by ciepło nie powodowało jego topnienia.

Przełomem dla rozwoju lodziarstwa było wynalezienie maszynki do lodów o nazwie sabotiere. Składała się ona z dwóch naczyń: do większego – wypełnionego lodem i solą wkładano mniejsze, do którego wlewano masę lodową. Masa była mieszana za pomocą specjalnych mieszadeł i kręcąc nimi doprowadzano do zmrożenia masy lodowej do stałej konsystencji. Produkcja lodów koronowskich opiera się właśnie na tej tradycyjnej technologii.

W procesie wytwarzania lodów wykorzystywane są wyłącznie tradycyjne maszyny i receptury. Dzięki technologii „kręcenia” lodów, możliwa jest kontrola nad produkcją na każdym jej etapie. Obecnie takie maszyny są bardzo rzadko wykorzystywane ze względu na pracochłonność produkcji. „Kręcenie” lodów wymaga umiejętności, ale także doświadczenia, gdyż jest to strategiczny moment wytwarzania lodów tradycyjnych. Lody koronowskie sprzedawane były zarówno w cukierni, jak również wydawane ze specjalnych termosów ze szklanym wkładem.

Początkowo porcje wkładane były na płaski wafelek, obecnie jest to również kruchy wafelek pszenny w kształcie kubka. Wyjątkowy smak lodów koronowskich tworzą starannie wyselekcjonowane produkty od lokalnych hodowców, dzięki czemu lody wytwarzane są wyłącznie z naturalnych składników, pozbawione wszelkich konserwantów, barwników i sztucznych polepszaczy smaku. Lody produkowane są w niewielkich partiach i spożywane bezpośrednio po ich wyprodukowaniu. Niejednemu z konsumentów zakręciła się łza w oku na widok termosów i aksamitnego smaku lodów koronowskich, przywodzący na myśl czasy dzieciństwa.

CERTYFIKATY

GALERIA

GODZINY OTWARCIA

w sezonie letnim kwiecień - wrzesień

OTWARTE od 01.05.2024r.

Godziny otwarcia: 11:00 - 19:00

KONTAKTCukiernictwo, Handel, Usługi Ilona Zmudziejewska

ul. Dworcowa 27
86-010 Koronowo
tel 1. 509 771 974
tel 2. 506-219-409
e-mail: kontakt@lodykoronowskie.pl
NIP 9670271697


Imię, nazwisko / nazwa firmy

Email

Numer telefonu

Wiadomość


CO O NAS MÓWIĄ W MEDIACH

Kliknij na obrazek, by przejść do strony

Modernizacja i dostosowanie produkcji lodów koronowskich do wymogów ochrony środowiska oraz zapobiegania zmianom klimatu zostało współfinansowane ze środków Unii Europejskich, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny”